Emil Ćurko, ing. tel.
gradonačelnik Grada Nina
Nakon što je Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja izabralo lokaciju naselja Ždrijac u Ninu za Europanov natječaj, gradska uprava nije bila ni svjesna na koji bi način navedeni natječaj mogao doprinijeti gradu. Važnost uključivanja i provođenja ovakvih natječaja spoznali smo tek na Forumu gradova i članova žirija u Innsbrucku, gdje se Grad Nin uključio u razmjenu mišljenja i rasprave s predstavnicima velikih gradova Europske unije, o smjerovima prostornog planiranja, vizijama i, što je najvažnije, razvojnim projektima. Paneli i diskusije, razvijeni na visokom strukovnom, znanstvenom i političkom nivou, pokazali su da urbanističko planiranje sve više uključuje soft pristup projektima i zahvatima, a ne nužno opsežne građevinske radove, kao što je najčešće bila naučena praksa.
Sudjelovanjem na natječaju dobili smo novu dimenziju razmišljanja o ulozi planiranja, arhitekture i urbanističkog planiranja. Grad Nin je mali grad s velikim potencijalom, još uvijek u razvitku, te samim tim idealan za ovakvu vrstu natječaja, budući da se svakodnevno susrećemo s problemima brzog razvoja i brze, ne uvijek kontrolirane gradnje uz more, poput većine gradova i mjesta na Jadranskoj obali.
Projekt Europana na temu produktivnosti i stanovanja najbolja je baza za istraživanje i nova znanja, te bržu prilagodbu društvenim i socijalnim interesima. Čak 21 projekt koji promišlja budućnost Grada Nina, predstavlja prekrasno iskustvo i doprinosi novom načinu razmišljanja, a nadamo se i realizaciji.
Ovaj natječaj podigao je standarde i očekivanja od lokalne samouprave na jednu višu razinu, a moguća realizacija brojnih segmenata nagrađenih projekata, svakako je izazov. No, to je izazov kojemu moramo biti dorasli i na čijem ostvarenju, kao politika u suradnji sa strukom i znanošću, moramo ustrajati i zajedno odgovoriti na zahtjevne uvjete koje pred nas postavlja globalizacija. Cilj je ispunjenje naše temeljne zadaće, a to je osiguranje uvjeta za bolji i kvalitetniji život građana.